تبلیغات
پدیده ی نو - كراك
 
پدیده ی نو
یکشنبه 31 شهریور 1387 :: نویسنده : امید

مصرف موادمخدر از 100 سال پیش با ورود تریاك به ایران جای خود را در بین میانسالان جامعه باز كرد و در مدت زمان كوتاهی به ماده‌ای مدرن نسبت به چپق و قلیان تبدیل شد.
    هنوز چند سالی از مصرف تریاك با زغال و منقل نگذشته بود كه با صنعتی شدن جامعه، مصرف موادمخدر نیز از شكل طبیعی و سنتی خارج شد و الگوی تازه‌ای پیدا كرد.
    الگویی كه امروزه كراك نام دارد و سن مصرف را به شدت كاهش داده است به‌طوری كه آسیب‌شناسان اجتماعی نسبت به مصرف آن در 2 سال اخیر بارها هشدار داده‌اند و «محمدحسین فرجاد» آسیب‌شناس در این زمینه گفته است: میزان مصرف كراك به شدت در میان گروه سنی 17 تا 25 سال در حال افزایش است و این امر به‌طور حتم میزان


    مرگ و میر را در سال‌های آتی افزایش خواهد داد چرا كه براساس آمار مركز تخصصی ترك اعتیاد تهران، كراك در بین جوانان به صورت ماده‌ای كم‌خطر با میزان نشئگی بالا معرفی شده و 95 درصد از مصرف‌كنندگان آن را به اسم روان‌گردان می‌شناسند چرا كه از نظر كارشناسان سم‌شناسی كراك در اصل انرژی‌زا و شادی‌آور بوده و هیچ‌گونه اعتیادی را در مصرف‌كننده به وجود نمی‌آورد. اما كراكی كه در ایران توزیع می‌شود كراك اصل نبوده و در آزمایشگاه‌های مخفی و خانگی كشور با فشرده كردن هروئین بدون در نظر گرفتن هرگونه استانداردی تهیه می‌شود و در برخی موارد نیز از ضایعاتی كه نمی‌توان از آن هروئین خالص به دست آورد كراك تولید می‌شود. بنابراین خلاف تصور مصرف‌كنندگان كراك از تبلیغات نوع خارجی نوع ایرانی آن اعتیادآور بوده و طی یك ماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به 3 یا 4 برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به 10بار در روز افزایش پیدا می‌كند.
    تدخین كراك برای شخص حس نشاط ظاهری شدید یا به اصطلاح «پرواز شادمانه» به وجود می‌آورد كه حدود 5 تا 7 دقیقه طول می‌كشد و پس از آن با ایجاد افسردگی حاد واحساس بی‌ارزش بودن و ولع زیاد برای مصرف این ماده ادامه می‌یابد و در مراحل بعد ترك اعتیاد را مشكل می‌سازد و بیشتر به همین علت است كه معتادان به كراك كمتر اقدام به ترك آن
    می‌كنند . در سال گذشته از تعداد معتادان مراجعه‌كننده به مركز تخصصی ترك اعتیاد تهران 24 درصد معتاد به كراك بودند درحالی كه آمار معتادان تریاك به 59 درصد می‌رسید و این آمار از نظر آسیب‌شناسان اجتماعی بیانگر شرایط سخت ترك برخلاف سهولت مصرف آن است و یكی از دلایل اصلی مصرف این ماده توسط طیف وسیعی از جوانان ساده بودن مصرف آن است كه حتی در مكان‌های عمومی و خودروی شخصی با استفاده از فندك و نی و سنجاق قابل استفاده است.
    بنابر این سهولت در مصرف كراك میزان مصرف آن را افزایش داده و به تبع آن كشفیات آن نیز رقم بالایی را به خود اختصاص داده است.
    سال گذشته سردار «حمیدرضا حسین‌آبادی» مدیركل مبارزه با موادمخدر نیروی انتظامی میزان كشفیات كراك را 3 تن و 150 كیلو اعلام كرد و متعاقب آن مسوولان آگاهی به پیامدهای سوء مصرف آن در افزایش جرایم اشاره كردند و سرهنگ «علی تواضعی» مدیركل مبارزه با جرایم جنایی آگاهی نیروی انتظامی گفت: نقش مخدرهای صنعتی در ارتكاب جرایم بیش از گونه‌های سنتی بوده و براساس آمار دست‌كم دو برابر سایر مواد است. بنابر این با توجه به نگرانی‌های مسوولان از شیوع روزافزون ماده صنعتی كراك، به‌نظر می‌رسد این مساله ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد.
    
    
    مرگ ناگهانی معتادان كراك
    هر چند اثرات كوتاه‌مدت كراك مشابه‌ آمفتامین است و در مدت زمان كوتاه‌تری فرد احساس چابكی و سرخوشی مفرط می‌كند اما پس از آن منجر به بروز عوارض جسمانی و حتی مرگ مصرف‌كننده می‌شود. دكتر جلالی فوق‌ تخصص سم‌شناسی درباره عوارض كراك به می‌گوید: كراك نوعی مواد از الكائیدهای دسته كوكائین است كه اصل آن انرژی‌زا و شادی‌آور است.
    اعتیاد به كراك در كشورهای صنعتی محدود به یك گروه سنی با شرایط اجتماعی یا اقتصادی خاص نیست و ارزان بودن و در دسترس بودن این موادمخدر را همگانی كرده است. البته در ایران بیشتر گروه سنی 17 تا 25 سال به آن گرایش دارند. كراك ماده‌ای است كه خوشی و نشئگی آن چند ماه بیشتر طول نمی‌كشد و بعد از مدت كوتاهی خوشحالی روز اول را به مصرف‌كننده نمی‌دهد و فرد برای به دست آوردن خوشی روز اول مصرف خود را زیاد می‌كند به‌طوری كه در ماه سوم و چهارم هر دو ساعت یك‌بار اقدام به مصرف كراك می‌كند. این فوق‌تخصص سم‌شناسی می‌افزاید: تزریق كراك آخرین مرحله برای كسب خوشی بیشتر است كه عوارض جسمانی و روانی جبران‌ناپذیری برای معتاد به همراه دارد. تزریق به شدت مغز، كبد و قلب را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب التهاب این اعضا می‌شود. تحت‌تاثیر عوارض منفی كراك تمام اجزایی كه در تماس مستقیم با دود كراك هستند ذره‌ذره نابود شده و می‌پوسند.
    اجزای داخلی بدن عفونت می‌كند و در برخی موارد دیده شده مصرف‌كنندگانی كه به مدت طولانی از این ماده استفاده می‌كنند، میزان عفونت به اندازه‌ای است كه اجزای بدن از هم جدا می‌شوند، یعنی گوشت زیر پوست دچار عفونت شده و به اصطلاح «كرم» می‌زند.
    جلالی در مورد مرگ ناگهانی معتادان كراك معتقد است: محرومیت چند هفته‌ای یا چندماهه یك معتاد كراك از این ماده او را نمی‌كشد بلكه استفاده مجدد پس از یك دوره زمانی، موجب مرگ معتاد می‌شود چرا كه با ایجاد مسمومیت تعداد تنفس‌ها را كاهش داده و خواب معتاد را عمیق‌تر می‌كند و در اكثر اوقات شاهدیم كه این افراد حین مصرف در خرابه‌ها و دستشویی‌های اماكن عمومی می‌میرند.
    از نظر او، ترك كراك تنها به‌وسیله روش سم‌زدایی فوق‌سریع URD میسر است و روش‌های دیگر ترك كراك از قبیل استفاده از دارو و قرص‌های ترك در این مورد چندان تاثیرگذار نیستند.
    
    
    كراك ،معلول معضلات اقتصادی ـ اجتماعی
    باتوجه به میزان شیوع كراك در میان نسل جوان، به‌نظر می‌رسد اعتیاد به كراك بر عكس جوامع صنعتی صرفا جنبه تفریحی نداشته و عوامل اجتماعی ـ اقتصادی در گسترش آن دخیل بوده‌اند. دكتر محمدمهدی رحمتی، جامعه‌شناس، علت عمده

گرایش جوانان را به كراك، مشكلات اقتصادی می‌داند و می‌گوید: وضعیت اقتصادی حاكم بر هر جامعه‌ای در بروز مشكلات و ناهنجاری‌های اجتماعی تاثیر عمیقی دارد، به‌طوری كه اگر نابرابری در توزیع فرصت‌ها افزایش یابد و جوانان نتوانند به‌راحتی به فرصت‌های مطلوب اجتماعی دست پیدا كنند، گرایش به مصرف موادمخدر و الكل برای تسكین دردهای اجتماعی بیشتر و بیشتر می‌شود و در این میان گروه‌های سنی زیر 20 سال بیشتر از بقیه، هنجارهای پذیرفته‌شده اجتماعی را زیر پا می‌گذارند و از آنجا كه در جامعه فعلی ایران، فرصت‌های اجتماعی بسیار محدود است و همه جوانان امكان تحصیل ندارند، هرچند ظرفیت دانشگاه‌ها افزایش یافته اما تب و التهاب كنكور از دیپلمه‌ها به لیسانسه‌ها منتقل شده است و همچنان یك نوع استرس و ترس از عدم موفقیت در بین جوانان وجود دارد.
    تحصیلكرده‌های دانشگاهی هم كه چند سال پول و انرژی خود را صرف تحصیل می‌كنند، بعد از مدتی سرخورده می‌شوند چون هیچ شغلی برای آنها تعریف نشده است.
    در‌واقع زیرساخت‌های اجتماعی متناسب با افزایش جمعیت رشد نكرده‌اند و جوان امروزی سرگردان و بی‌پناه مانده است.
    این جامعه‌شناس می‌افزاید: وقتی جامعه نتواند امكانات رشد یك جوان را فراهم كند، كمبودها و مشكلات حالت‌های مختلفی را به‌وجود می‌آورند كه افزایش كجروی‌ها یك شكل آن است.
    بنابراین جوان برای فرار از مشكلات و تسكین آلام خود، كراك را به‌عنوان آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه برای كسب لذت انتخاب می‌كند. هرچند مسوولان در پیشگیری و مبارزه با این معضل اهتمام می‌ورزند اما این برخوردها تنها برخورد با معلول‌هاست.
    
    
    13/ 7 درصد دانش‌آموزان در معرض مستقیم اعتیاد
    هنگامی كه بیشترین تبلیغات قاچاقچیان و فروشندگان مخدرهای صنعتی با عنوان‌هایی همچون بی‌خطر‌بودن، اعتیادآور نبودن و... در كنار ارزانی و آسانی تهیه آنها قرار می‌گیرد، طبیعی است كه درصد زیادی از جوانان جامعه به مصرف آن مبادرت ورزند.
    سرهنگ علی سماواتی، رئیس مركز آموزش پلیس مبارزه با موادمخدر می‌گوید: هم‌اكنون از 10 میلیون دانش‌آموز سراسر كشور 13/7 درصد آنها در معرض مستقیم اعتیاد قرار دارند. این در حالیست كه به گفته محمد موسی‌زاده، كارشناس، آشنایی جوانان با كراك در دوره دبیرستان و گاه در دوره راهنمایی صورت می‌گیرد و تبلیغ كلامی مواد، منجر به استفاده از آن می‌شود.
    در سال‌های گذشته بیشتر مراجعان كلینیك‌های ترك اعتیاد را میانسالانی تشكیل می‌داد كه به تریاك و هروئین و نمونه‌های مشابه اعتیاد داشتند، در حالی كه امروزه به گفته احسان تاج‌زاده مدیر یكی از كلینیك‌های مركز تهران بیشتر مراجعان جوانان كم‌سن و سالی هستند كه همراه خانواده‌هایشان برای سم‌زدایی می‌آیند و نزدیك به 67درصد این افراد معتادان به مواد صنعتی هستند كه نیاز به سم‌زدایی‌های فوق‌سریع دارند و در حقیقت چهره معتادان و نوع اعتیادشان كاملاً عوض شده و این نگران‌كننده است.
    امید.م یكی از این مراجعان كم‌سن و سال این كلینیك است كه تنها 15 سال دارد و به گفته مادرش مصرف موادمخدر را از 12 سالگی و با مصرف حشیش شروع كرده است و در حال حاضر به كراك اعتیاد دارد و وضعیت روحی و جسمی خوبی ندارد.
    او تاكید می‌كند كه پسرش توسط همسالان خود معتاد شده و گاهی برای تهیه مواد همراه دوستانش دست به كارهای خلاف می‌زد.
    مدیر كلینیك نمونه این مورد را 22 نفر در عرض 4 ماه اعلام می‌كند و می‌گوید: معتادان به كراك در رفتارهای خود تغییرات بارزی را نشان می‌دهند كه از جمله آنها عبارتند از: از دست‌دادن توجه و تمركز، كاهش وزن، ناپدید‌شدن لوازم قیمتی خانه، آشفتگی، برنامه خواب نامنظم، بی‌توجهی به آراستگی ظاهری، پادرانویای شدید، بی‌قراری و اضطراب.
    بنابراین كراك، شخصیت معتادان را متزلزل كرده و بار روانی آن به‌مراتب بیشتر از سایر مواد دیگر است

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :